Vandaag keurde de Vlaamse Regering het ontwerp van projectbesluit Containercluster Linkerscheldeoever (CCL) goed. Daarmee wordt een belangrijke stap gezet in het Complex Project 'Extra Containerbehandelingscapaciteit in het havengebied Antwerpen' (ECA) en komt de ontwikkeling van de haven van Antwerpen-Brugge opnieuw dichterbij. Er wordt extra capaciteit voor containerverwerking voorzien, met aandacht voor duurzaamheid en de omgeving. Van 12 juni tot en met 10 augustus 2026 ligt het ontwerp projectbesluit ter inzage voor het publiek.
Een moderne en efficiënte containerafhandeling is onmisbaar voor onze welvaart én onze economie. De vraag naar containertransport blijft stijgen. Zonder bijkomende capaciteit dreigen trafiek én economische activiteit naar andere havens te verschuiven. Daarom werken het Departement Mobiliteit en Openbare Werken van de Vlaamse overheid, Port of Antwerp-Bruges en Maatschappij Linkerscheldeoever samen in het project Extra Containerbehandelingscapaciteit in het havengebied Antwerpen (ECA) om de havencapaciteit uit te breiden met 7 miljoen standaardcontainers (TEU). Drie deelprojecten maken die oplossing concreet: het deelproject Westelijke Ontsluiting Waaslandhaven, het deelproject Noordzeeterminal en het deelproject 'Containercluster Linkerscheldeoever' (CCL).
De bouw van een nieuw getijdendok
Van het deelproject 'Containercluster Linkerscheldeoever' is nu het ontwerp van projectbesluit goedgekeurd door de Vlaamse Regering. De kern van dat project is de aanleg van het nieuw Tweede Getijdendok met vijf nieuwe ligplaatsen voor zeeschepen. Er komen ook een nieuwe logistieke zone (aan het nieuwe getijdendok) en een logistiek-industriële zone (De Bieshoek). Beide zullen goed bereikbaar zijn via weg, spoor en binnenvaart. Daarnaast is er aandacht voor de omgeving: zo wordt er geïnvesteerd in twee nieuwe natuurgebieden: Prosperpolder Zuid en Doelpolder Zuid. En er komt een bufferlandschap tussen de haven en de omliggende dorpen, met ruimte voor natuur en recreatie.
Eerder stelde de Vlaamse Regering het projectbesluit voor het deelproject Westelijke Ontsluiting Waaslandhaven (WOW) al definitief vast. De aanbestedingsprocedure voor de aannemer loopt momenteel.
Start openbaar onderzoek op 12 juni
Voor het projectbesluit definitief vastgesteld wordt, volgt eerst een openbaar onderzoek van 12 juni tot en met 10 augustus 2026. In die periode kunnen alle geïnteresseerden het dossier inkijken op de website van ECA en bij de betrokken gemeenten. Tegelijkertijd loopt ook het openbaar onderzoek over de bijbehorende onteigeningsbesluiten.
Om iedereen te informeren over de plannen, wordt op dinsdag 23 juni tussen 14 en 20 uur een infomarkt georganiseerd in OC Ermenrike (Tuinwijkstraat 66, 9130 Kieldrecht). Geïnteresseerden kunnen er de plannen bekijken, de infopanelen op eigen tempo doornemen en eventuele vragen stellen aan de aanwezige leden van het projectteam.
